top of page
Logo Alight1.png

SOLIDARNOŚĆ UCHODŹCZYŃ - CZECZENKI UKRAINKOM

alight

Dzięki wsparciu Organizacji ALIGHT realizujemy

INDYWIDUALNE PROGRAMY ROZWOJU DLA OSÓB UCHODŻCZYCH

Kobiety z doświadczeniem przymusowej migracji w polskim systemie recepcji, obsługi i integracji.

FUNDACJA KOBIETY WĘDROWNE działa wśród uchodźczyń i imigrantek, pochodzących z różnych krajów i pokoleń. Na co dzień edukujemy na temat migracji i uchodźstwa, szyjemy i gotujemy wspólnie z osobami z Polski, pomagamy w skutecznym dotarciu do usług publicznych, redystrybuujemy pomoc rzeczową, wspieramy przedsiębiorczość kobiet, podejmujemy interwencje, organizujemy akcje ad hoc, jak szycie maseczek na początku pandemii czy szycie sukien dla Afganek.

Konteksty naszych działań dotyczą systemowych uwarunkowań, politycznych i medialnych dyskursów i społecznych nastrojów wokół migracji i uchodźstwa:

  • Na poziomie micro: wspieramy indywidualne osoby i grupy

  • Na poziomie mezzo: działamy w lokalnych społecznościach i wśród grup zawodowych, szukamy sojuszniczek, sieciujemy

  • Na poziomie makro: poprzez publikacje i media chcemy zmieniać publiczne narrację o uchodźstwie.

JAK JEST?

„Jednak chcemy mówić we własnym imieniu, czego my chcemy, potrzebujemy, o czym marzymy, na co my mamy moc, co jest możliwe z naszej strony i co my realnie możemy zrobić. Często nie zauważano naszego wychowania w kraju pochodzenia, co dla nas jest normą i gdzie są granice dozwolonego. Chcemy mówić same, swoim głosem. Same chcemy walczyć o swoją godność” - 

Khedi.jpg
Logo poziome.png

Osoby, z którymi działamy, podlegają dyskryminacji krzyżowej, zarówno ze względu na płeć a także etniczność, identyfikację religijną oraz status uchodźczy i ekonomiczny.

ODBIORCY

Migracja Ma Płeć

Założyłyśmy naszą organizację z przekonania wynikającego z doświadczenia, że jeśli imigrantki same nie będą bronić swoich praw – nikt tego nie zrobi. Nasze działania są nastawione na samopomoc, samoorganizację i samorzecznictwo.

 

Współpracujemy z gdańskimi organizacjami i środowiskami feministycznymi: Stowarzyszenie Waga, Trójmiejska Akcja Kobieca, Stowarzyszenie Współpracy Kobiet NEWW Polska, Centrum Praw Kobiet. Od 5 lat jesteśmy częścią społeczności Fem Fundu. Współpracujemy z organizacjami kobiet migrujących w Europie, zrzeszonymi w sieci European Network of Migrant Women.

Wnioski Uchodźczyń

My, uchodźczynie z wojen czeczeńskich żyjemy w Polsce od 15-20 lat i dobrze znamy polski system recepcji, obsługi i integracji uchodźców. Nasze doświadczenia, obserwacje i działania oraz badania w obszarze wsparcia uchodźczyń doprowadziły nas do wniosków:

  • Uchodźczynie są systemowo uwięzione w obszarze biedy i wykluczenia.

  • Problemy te pogłębiają często bariery i ograniczenia ze strony społeczności i kultury pochodzenia.

  • Pomoc humanitarna dla uchodźców jest niezbędna, zwłaszcza na początku, ale prowadzi często do wzmocnienia postaw ciągłego oczekiwania na wparcie.

  • Uchodźczynie z wojny w Ukrainie potrzebują wsparcia i pomocy integracyjnej, jednak nie wiadomo czy i jak zostanie ona zorganizowana na poziomie lokalnym i krajowym. Mamy obawy, że podobnie, jak my , zostaną one pozostawione same sobie.

  • Jednocześnie wiemy jakim potencjałem przedsiębiorczości dysponują kobiety i chcemy pomóc go uruchomić.

  • Chcemy wesprzeć uchodźczynie w sposób wrażliwy kulturowo, uzupełniając lukę w systemie integracji uchodźczyń, trafić zarówno do pokolenia starszych jak i młodych dziewcząt i kobiet.

  • Chcemy zaspokajać potrzeby społeczne, stworzyć możliwość poznania społeczności goszczącej.

  • Chcemy pomóc w powrocie do równowagi psychicznej i radzeniu sobie ze skutkami przymusowej migracji (szok kulturowy, stres akulturacyjny, żałoba kulturowa, PTSD).

  • Chcemy wejść w rolę doradczyń, przewodniczek i przyjaciółek, co pozwoli nam wykorzystać nasze życiowe doświadczenie i przełamać schematy i stereotypy na temat uchodźczyń.

CO ROBIMY?

Wszystko zaczęło się od przygotowywania przez kuchnię Kobiety Wędrowne posiłków dla osób uciekających z wojny w Ukrainie. Odbyło się spotkanie „starych i „nowych” uchodźczyń w ośrodku na Warszawie, po którym uchodźczynie z Czeczenii zgromadzone wokół FKW wyszły z inicjatywą jednoczesnego bezpośredniego wsparcia dla Ukrainek i dla osób ze swojej społeczności, poprzez:

  1. Stworzenie miejsc społecznościowych – otwartych, przyjaznych przestrzeni, w których stare i nowe uchodźczynie oraz osoby z Polski będą razem spędzać czas przy pracy, zabawie, nauce. Ważne jest szybkie włączenie osób uchodźczych w sieci kontaktów, aby zapobiec izolacji społecznej i marginalizacji.

  2. Profesjonalna pomoc psychologiczna - wojna wywołała psychiczny uraz – chcemy dać czas i bezpieczne otoczenie, aby osoby z Ukrainy mogły wrócić do równowagi psychicznej. Kobiety z Czeczenii, na podstawie swojego doświadczenia, wiedzą, że pomoc potrzebna jest szybko, aby nie utracić zasobów i nadziei na dalsze życie.

  3. Indywidualne programy rozwoju - siła kobiet musi mieć podstawy w stabilności i niezależności finansowej, więc uruchamiamy systemu udzielania środków dla uchodźczyń na rozpoczęcie różnych działań w zakresie rozwoju indywidualnego w dowolnym obszarze: szycie, gotowanie, fotografia, rękodzieło, opieka itp.

Udzielamy wsparcia w trzech kluczowych momentach realizacji marzeń, planów i zamierzeń:

Po pierwsze. Środki na inwestycję – sprzęty, materiały, produkty

Po drugie. Wsparcie doradcze, np. pomoc projektantów w stworzeniu projektu ubrań i przedmiotów, które będą atrakcyjne na rynku.

Po trzecie. Wykorzystanie infrastruktury i kontaktów Fundacji Kobiety Wędrowne i jej sojuszniczek i sojuszników, do pomocy w promocji i sprzedaży produktów.

DLA KOGO?

W roku 2022 obejmiemy inicjatywą 20 osób: 10 z Czeczenii i 10 z Ukrainy.

Zrobiłyśmy pilotaż z udziałem dwóch osób i już sprzedajemy ich produkty w Kuchni Kobiet Wędrownych przy ul. Wilczej 60 w Warszawie. Proponujemy indywidualne programy na pół roku. Liczymy, że jest to czas, który kobiety wykorzystają na rozpoznanie swoich możliwości i umiejętności oraz podjęcie decyzji, w jakim kierunku chcą się rozwijać.

Chcemy osiągnąć zarówno efekty ekonomiczny, ale także wzmocnienie osób i wzrost sprawczości. Planujemy wypracowanie modelu indywidualnego wsparcia dla uchodźczyń, jako metody wspierania przedsiębiorczości i społecznego włączenia.

GDZIE?

Naszym zasobem jest bistro-sklep „Kobiety Wędrowne w Warszawie oraz miejsce społecznościowe, które tworzymy w Gdańsku. Oba miejsca dają nam możliwości promowania przedsiębiorczości uchodźczyń oraz sprzedaży wytworzonych przez nie produktów. Kolejnym ważnym kanałem sprzedaży jest funkcjonujący już Sklep Internetowy.

Kolejnym miejscem realizacji projektu jest miejsca społecznościowe – atelier krawieckie, rękodzieła oraz edukacyjną dla uchodźczyń. Chcemy, aby beneficjentki dotacji mogły od razu realizować tam swoje działania.

KTO?

REALIZATORKI I REALIZATORZY

  1. Uczestniczki – uchodźczynie z Ukrainy i Czeczenii

  2. Koordynacja i organizacja – Khedi Alieva i Aminat Zhabrailova

  3. Doradztwo – Marina Nazarova i Taras Gembik

Khedi Alieva

Uchodźczyni z Czeczenii, pedagożka, członkini Rady Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku. Fundatorka i prezeska Fundacji Kobiet Wędrowne. Uczestniczyła w tworzeniu i wdrażaniu Modelu Integracji Imigrantów w Gdańsku. Absolwentka Szkoły Mentorów Międzykulturowych Fundacji Ocalenie, Szkoły Liderów Fundacji RCI w Gdańsku, Programu "Draw the line" Fundacji Feminoteka oraz licznych kursów na temat rozwoju kompetencji międzykulturowych. W latach 2014-2016 twórczyni młodzieżowego zespołu tanecznego w Gdańsku, 2016-2018 założycielka Domu Międzykulturowego w Gdańsku. Prowadzi warsztaty tańca, kuchni i kultury czeczeńskiej. Prowadzi zajęcia dla uczniów, studentów, nauczycieli, pracowników socjalnych i urzędników miejskich na temat migracji, uchodźstwa i integracji imigrantów/ek. Organizuje i prowadzi warsztaty dla imigrantek i uchodźczyń na temat praw kobiet w Polsce. Współautorka i realizatorka programów edukacyjnych dla szkół w Trójmieście i woj. pomorskim. Współautorka badań i artykułów naukowych na temat integracji imigrantów/ek i uchodźców/yń. Prowadzi bistro Kobiety Wędrowne przy ul. Wilczej 60 w Warszawie.

Aminat Zhabailova

Projektantka i krawcowa. Pochodzi z Czeczenii. W kraju pochodzenia prowadziła warsztat krawiecki oraz kursy kroju i szycia, a także prowadziła własny bar. Współpracowała z Fundacja Sintar w Warszawie. Brała udział w tworzeniu i wdrażaniu Modelu Integracji Imigrantów w Gdańsku. Uczestniczyła w pierwszej edycji Programu Praktyki Obywatelskiej w Gdańsku. Autorka projektów i wykonawczyni strojów dla zespołu dzieci i młodzieży z Czeczenii, twórczyni pokazu mody na otwarciu Europejskiego Centrum Solidarności (2014), współautorka i realizatorka dużych projektów społecznych – szycie polskiej flagi, kurtyny teatralnej w klubie muzycznym w Stoczni Gdańskiej, oprawy festiwalu Opener w Gdyni.

W fundacji odpowiedzialna za projekty związane z aktywizacją i rozwojem zawodowym kobiet uchodźczyń. Nauczycielka krawiectwa i rękodzieła dla mieszkanek Domu Międzykulturowego w Gdańsku oraz mieszkanek ośrodków dla uchodźców w Warszawie i Grupie koło Grudziądza.

Marina Nazarowa

Projektantka wnętrz. Uchodźczyni z wojny w Ukrainie, pochodzi z Kijowa. W 2006 roku otworzyła własną firmę. Pomyślnie zrealizowała wiele projektów. W telewizji brała udział w programie ,,Metr kwadratowy''. Projekty były realizowane w różnych miastach Ukrainy i poza granicami kraju. Zaangażowana w projekty pod klucz - od początku budowy do mety.

Taras Gembik

Pracownik kultury, performer, stylista pochodzący z Ukrainy. Od trzech lat współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie,w którym oprowadza po wystawach tłumacząc sztukę na język osobistej empatii i doświadczeń związanych z migracja . Jego działalność w MSNie polega również na włączaniu migrantek/tów oraz ich perspektywy i doświadczenia w życie i program publiczny Muzeum. Razem z Marią Beburią tworzy kolektyw „BLYZKIST” (bliskość), który skupia się na tworzeniu wielopoziomowej wspólnoty osób z doświadczeniem migracji. Prowadzi od lipca 2021 roku Antykryzysowy Klub Filmowy razem z Katarzyna Nicewicz i fundacja DajHerbate w Muzeum Sztuki Nowoczesnej dla osób w kryzysie bezdomności gdzie film jako pretekst do współżycia , dzielenia się , otwierania i wsparcie którego potrzebujemy my wszyscy. Od początku wolny w Ukrainie współtworzy Solidarny Dom kultury „Słonecznik” na ulicy Pańska 3.

DZIAŁANIA
bottom of page