top of page

W SWOIM IMIENIU - Poradnik samorzecznictwa dla kobiet migrujących

Program sfinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny.
MIGRACJA MA PŁEĆ SAMORZECZNICTWO OZNACZA MÓWIENIE WE WŁASNYM IMIENIU

Migrantki i uchodźczynie często doświadczają ograniczeń w dostępie do środków na realizacje własnych projektów. W projektach integracyjnych występują jako beneficjentki, co utrwala ich obraz jako osób wymagających pomocy. Po latach funkcjonowania w takim systemie same widzą siebie w roli oczekujących na pomoc, a ich zachowania interpretowane są jako roszczeniowe.


Próby dochodzenia swoich praw są nieskuteczne, z powodu braku znajomości prawa i procedur oraz nieprzekraczalnej dysproporcji władzo/wiedzy w kontakcie z przedstawicielami sytemu recepcji, obsługi i integracji uchodźców. Przemoc systemowa w sposób nieuchwytny skazuje je na poczucie bezradności i utknięcia w roli ludzi gorszej kategorii.


Tworzenie Poradnika samorzecznictwa m oże być procesem upodmiotowienia. Jest najdłuższym działanie w projekcie, opartym na zbieraniu materiałów (wypowiedzi, wywiadów) podczas wykładów i warsztatów w Akademii, wizyt studyjnych oraz tworzenia narzędzi samorzecznictwa - filmu, publikacji i rajdu.


Poradnik zawiera misję i wizję obecności kobiet migrantek w społeczności przyjmującej, sformułowane z ich perspektywy. Pokazuje ich potrzeby, cele i wartości oraz przekaz, jaki chcą przedstawić społeczeństwu. Następnie dzielą się postulatami w sprawie swoich potrzeb i interesów w różnych obszarach: ochrony zdrowia, edukacji, zatrudnienia, mieszkalnictwa i współbycia w lokalnych społecznościach. Pokazują także swoje zasoby i możliwy wkład w budowanie otwartych włączających społeczności.


Zadanie współtworzenia poradnika zrealizowała Agnieszka Wilczyńska, założycielka i kierująca pracą punktu informacyjno-pomocowego dla imigrantów i uchodźców w Słupsku, Prezeska Stowarzyszenia Port. Przestrzeń otwarta, działającego na rzecz integracji imigrantów, członkini Zespołu Zadaniowego ds. regionalnej polityki imigracyjnej przy Urzędzie Marszałkowskim woj. pomorskiego.


W swoim imieniu PL
.pdf
Pobierz PDF • 847KB

От своего имени RU
.pdf
Pobierz PDF • 751KB

On my own behalf EN
.pdf
Pobierz PDF • 785KB


  

Jak możesz nas wesprzeć w naszych działaniach?


  1. Poznaj nas. Daj nam szansę i zasubskrybuj nasz newsletter. Raz w miesiącu otrzymasz od nas biuletyn o naszych bieżących działaniach. Od czasu do czasu otrzymasz od nas zaproszenie na wydarzenie lub na pyszne kaukaskie jedzenie do naszej Kuchni Kobiety Wędrowne w Warszawie, ul. Wilcza 60. Ewentualnie, od czasu do czasu, zapoznamy Ciebie z naszym asortymentem w sklepie online. Zostaw maila, a jak stwierdzisz, że nie warto, zawsze możesz zrezygnować. To może punkt 2?

  2. Polub nas. Polub nasz Fanpage na Facebooku lub na Instagramie. Czasami skomentuj, udostępnij lub po prostu zostaw serducho. Jesteśmy wdzięczne za każdy gest. To dla nas bardzo ważne.

  3. Zaufaj nam. Zamów catering lub przyjdź do nas osobiście na ul. Wilczą 60 w Warszawie. Poznajmy się.

  4. Zostań naszym Wolontariuszem.

  5. Zostań naszym Darczyńcą.

 

Comments


bottom of page