top of page

Rajd rowerowy "Z ośrodka dla uchodźców do społeczności przyjmującej"

Program sfinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny.7-9 października 2022 r.

Część uczestniczek i uczestników przyjechała z województwa mazowieckiego, część z Trójmiasta i okolic. Start rajdu miał miejsce w Grupie koło Grudziądza miejscowości, gdzie od wielu lat zlokalizowany jest ośrodek dla cudzoziemców. Tu odbyło się pierwsze wydarzenie integracyjne, które przygotowane zostało we współpracy z dyrekcją Szkoły podstawowej w Grupie.


Na spotkanie zaproszone zostały przebywające aktualnie w ośrodku kobiety z różnych fal uchodźczych i różnych krajów, ubiegające się o ochronę międzynarodową. W spotkaniu wzięły udział pracowniczki szkoły, która od wielu lat zajmuje się edukacją dzieci migrujących. Spotkanie było moderowane przez osobę z naszej grupy samorzeczniczej. Najpierw przedstawiona została organizacja i projekt, z ramach którego się spotkałyśmy. Następnie osoby z naszej grupy podzieliły się swoimi doświadczeniami z życia w Polsce.


Uczestniczki spotkania, w większości przybyłe z wojny z Ukrainy, pozostawały jeszcze w szoku, jednak już próbowały zaplanować swoje dalsze życie. Zadawały pytania związane z przebiegiem procedury, szansami na ułożenie sobie życia w Polsce. Ujawniały swoje obawy i problemy, szukały konkretnych rad z pierwszej ręki , od osób które przeszły już tę drogę. W opinii dyrekcji szkoły, było to znaczące doświadczenie dla uczestniczek z ośrodka, pierwsze, podczas którego spotkały uchodźczynie z Polskim z długim stażem, które były dla nich wiarygodnym źródłem informacji. Z kolei dla pracowniczek szkoły interesujące było poznanie osób, które ułożyły sobie życie po opuszczeniu ośrodków.Kolejnym przystankiem na trasie rajdu było miasto Tczew, gdzie odbyło się spotkanie z dużym zespołem kobiet reprezentujących organizacje pomocowe, które od wybuchu wojny zajmowały się organizowaniem pomocy humanitarnej dla uchodźców w Tczewie. To spotkanie polegało przede wszystkim na wymianie doświadczeń w obszarze pomagania, wzajemnych wsparciu i podzieleniu sie sposobami radzenia sobie z bezradnością i przeciążeniem w pracy pomocowej. Także to spotkanie było moderowane przez nasze uczestniczki.


Trzecie spotkanie na trasie rajdu odbyło się w Kole Gospodyń Wiejskich w Skowarczu. Najpierw przeprowadziłyśmy rozmowy, w których wymieniłyśmy się doświadczeniami z działań społecznych w środowisku wiejskim i miejskim. Następnie nasza grupa została zaproszona na próbę działań artystycznych koła gospodyń. Spotkanie osób pochodzących z dwóch odmiennych środowisk - kobiet z małej miejscowości i uchodźczyń, stało się okazją do wzajemnego poznania swoich perspektyw na działania społeczne, potrzeby i problemy kobiet z różnych grup społecznych, narodowych, kulturowych i religijnych. Odkrywanie podobieństw i różnic było lekcją otwartości i wzajemnego szacunku dla obu stron.


Ostatni etap rajdu zaplanowany z Pszczółek do Gdańska zgromadził większą liczbę uczestników i uczestniczek, którzy dojechali z Trójmiasta. Metą rajdu byłą siedziba Stowarzyszenia Waga i jednocześnie miejsce działań Centrum Równego Traktowania w Gdańsku, gdzie czekały osoby z GCRT i uchodźczynie z Ukrainy, które przygotowały barszcz. To spotkanie związane było z przedstawieniem działań GCRT i wymiana doświadczeń pomiędzy organizacjami.
  

Jak możesz nas wesprzeć w naszych działaniach?


  1. Poznaj nas. Daj nam szansę i zasubskrybuj nasz newsletter. Raz w miesiącu otrzymasz od nas biuletyn o naszych bieżących działaniach. Od czasu do czasu otrzymasz od nas zaproszenie na wydarzenie lub na pyszne kaukaskie jedzenie do naszej Kuchni Kobiety Wędrowne w Warszawie, ul. Wilcza 60. Ewentualnie, od czasu do czasu, zapoznamy Ciebie z naszym asortymentem w sklepie online. Zostaw maila, a jak stwierdzisz, że nie warto, zawsze możesz zrezygnować. To może punkt 2?

  2. Polub nas. Polub nasz Fanpage na Facebooku lub na Instagramie. Czasami skomentuj, udostępnij lub po prostu zostaw serducho. Jesteśmy wdzięczne za każdy gest. To dla nas bardzo ważne.

  3. Zaufaj nam. Zamów catering lub przyjdź do nas osobiście na ul. Wilczą 60 w Warszawie. Poznajmy się.

  4. Zostań naszym Wolontariuszem.

  5. Zostań naszym Darczyńcą.

 

תגובות


bottom of page