Publikacja "Sukcesy uchodźczyń"

Program sfinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny.


Stworzenie publikacji pt. "Sukcesy uchodźczyń" ma na celu przeciwstawienie się narracji na temat uchodźców, dominującej w ciągu ostatnich lat w przestrzeni publicznej, mediach i przekazach politycznych na temat uchodźców/uchodźczyń jako podejrzanej społeczności.W społecznej świadomości funkcjonuje spolaryzowany obraz przymusowych migrantów/ek jako ofiar, które potrzebują pomocy albo osób stwarzających zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Jednocześnie, większość społeczeństwa nie ma żadnych kontaktów z uchodźcami i nie zna ich.


Przygotowanie publikacji o sukcesach, opartej na narracjach uchodźczyń i przy użyciu zdjęć ma na celu przełamanie stereotypowego obrazu tej grupy. Publikacja jest skierowana także do samych uchodźczyń i ich społeczności i ma im pomóc w spostrzeganiu samych siebie nie przez pryzmat dyskryminujących postaw lecz poprzez własne możliwości i osiągnięcia. Ich spontaniczne narracje biograficzne, związane z nieprzepracowana traumą, nieleczonym PTSD oraz wobec nieprzewidzianej przeszłości koncentrują się na doświadczeniach trudnych i bolesnych. Jednocześnie angażują się z całą mocą w odbudowę codziennego życia na obczyźnie oraz w tworzenie długofalowych strategii przetrwania. Mają swoje aspiracje i potencjał rozwoju.


Publikacja będzie zawierała teksty uczestniczek oraz zdjęcia ilustrujące ich osiągnięcia edukacyjne, zawodowe, artystyczne i społeczne. Publikacja będzie prezentowała pary matek i córek, które w różnym tempie adaptują się do nowej rzeczywistości, z czego wynikają napięcia i konflikty międzypokoleniowe. Poprzez taką konstrukcję książki chcemy także pokazać uchodźczyniom żyjącym w diasporze, że ich potencjał rodzinny i kulturowy może być źródłem ich siły.


Przygotowanie albumu powierzymy fotografce Agacie Kubis zaangażowanej w dokumentowanie obrony praw kobiet i grup mniejszościowych, która dzięki swojej wrażliwości będzie potrafiła nawiązać kontakt z osobami i sfotografować je w sytuacjach związanych z samorealizacją i rozwojem. 

Jak możesz nas wesprzeć w naszych działaniach?


  1. Poznaj nas. Daj nam szansę i zasubskrybuj nasz newsletter. Raz w miesiącu otrzymasz od nas biuletyn o naszych bieżących działaniach. Od czasu do czasu otrzymasz od nas zaproszenie na wydarzenie lub na pyszne kaukaskie jedzenie do naszej Kuchni Kobiety Wędrowne w Warszawie, ul. Wilcza 60. Ewentualnie, od czasu do czasu, zapoznamy Ciebie z naszym asortymentem w sklepie online. Zostaw maila, a jak stwierdzisz, że nie warto, zawsze możesz zrezygnować. To może punkt 2?

  2. Polub nas. Polub nasz Fanpage na Facebooku lub na Instagramie. Czasami skomentuj, udostępnij lub po prostu zostaw serducho. Jesteśmy wdzięczne za każdy gest. To dla nas bardzo ważne.

  3. Zaufaj nam. Zamów catering lub przyjdź do nas osobiście na ul. Wilczą 60 w Warszawie. Poznajmy się.

  4. Zostań naszym Wolontariuszem.

  5. Zostań naszym Darczyńcą.