Drogami Kobiet Wędrownych

Program sfinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny.


Migracja ma płeć. Kobiety z doświadczeniem migracji, zwłaszcza przymusowej, doświadczają szczególnych trudności na wszystkich etapach migracyjnej trajektorii, zaczynając od ucieczki z opresyjnych systemów społeczno-politycznych, poprzez niebezpieczeństwa drogi po wykluczenie i dyskryminację w miejscach schronienia.


Khedi Aliewa. Prezeska Fundacji Kobiety Wędrowne i Kierowniczka Bistro-Sklepu "Kuchnia Kobiety Wędrowne" w Warszawie, ul. Wilcza 60 - fot. Jacek Litwin


Dajemy szansę


Celem projektu jest przygotowanie grupy uchodźczyń do realizację działań samorzeczniczych, w obszarach, gdzie spotyka je nierówne traktowanie i dyskryminacja ze względu na płeć, przynależność etniczną, wyznanie czy status uchodźczy. Pomocą będzie zbudowanie sojuszniczej sieci organizacji kobiecych, której celem będzie wzmocnienie przymusowych migrantek w ich dążeniu do emancypacji i upodmiotowienia w relacjach z przedstawicielami instytucji oraz członkami lokalnych społeczności.


Korzyści

Projektowana zmiana społeczna ma dotyczyć różnych stron międzykulturowego kontaktu - samych uchodźczyń, członków społeczności lokalnych oraz działaczy/ek społecznych i pracowników instytucji. Rozwój kompetencji samorzeczniczych uchodźczyń ma prowadzić do ich upodmiotowienia w dialogu ze społecznością przyjmującą.


Działania


Główne działania adresowane są do grupy uchodźczyń, które jako uczestniczki i współautorki projektu rozwiną swoje kompetencje społeczne, wypracują kampanię samorzeczniczą i jej narzędzia oraz zastosują je w praktyce poprzez:

  • udział w wykładach, warsztatach i wizytach studyjnych,

  • stworzenie koncepcji publikacji na temat sukcesów uchodźczyń,

  • uczestnictwo w rajdzie rowerowym,

  • współtworzenie scenariusza oraz udziału w filmie na temat przyczyn uchodźstwa kobiet oraz barier w adaptacji w kraju schronienia,

  • wspólne opracowanie Poradnika samorzecznictwa dla kobiet migrujących.

Odbiorcy

Przewidujemy, że korzyści odniosą różne strony międzykulturowych kontaktów: same uchodźczynie, członkowie lokalnych społeczności, zaangażowane organizacje pozarządowe oraz władze lokalne i instytucje obsługujące imigrantów/ki i uchodźców.


Samotność, brak społecznego wsparcia i oddalenie od systemów pomocowych dają o sobie znać szczególnie w momentach życiowych kryzysów – utraty pracy, choroby czy doświadczania przemocy ze względu na płeć, pochodzenie etniczne lub wyznanie. 

Jak możesz nas wesprzeć w naszych działaniach?

  1. Poznaj nas. Daj nam szansę i zasubskrybuj nasz newsletter. Raz w miesiącu otrzymasz od nas biuletyn o naszych bieżących działaniach. Od czasu do czasu otrzymasz od nas zaproszenie na wydarzenie lub na pyszne kaukaskie jedzenie do naszej Kuchni Kobiety Wędrowne w Warszawie, ul. Wilcza 60. Ewentualnie, od czasu do czasu, zapoznamy Ciebie z naszym asortymentem w sklepie online. Zostaw maila, a jak stwierdzisz, że nie warto, zawsze możesz zrezygnować. To może punkt 2?

  2. Polub nas. Polub nasz Fanpage na Facebooku lub na Instagramie. Czasami skomentuj, udostępnij lub po prostu zostaw serducho. Jesteśmy wdzięczne za każdy gest. To dla nas bardzo ważne.

  3. Zaufaj nam. Zamów catering lub przyjdź do nas osobiście na ul. Wilczą 60 w Warszawie. Poznajmy się.

  4. Zostań naszym Wolontariuszem.

  5. Zostań naszym Darczyńcą.