top of page

Film "A mogło być inaczej..."

Program sfinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny.


Nagranie filmu na podstawie narracji biograficznych uczestniczek, przedstawiającego powody ucieczki z krajów pochodzenia i strategie budowania nowego życia w kraju schronienia i bariery w integracji ma być artystyczną wersją przekazu na temat praw kobiet migrujących w krajach, z których przybyły oraz do których dotarły.


Scenariusz filmu będzie oparty na prawdziwych historiach trzech pokoleń przymusowych migrantek.Dla najstarszych Polska jest kolejnym przystankiem na tułaczej drodze życia. Dla przedstawicielek średniego pokolenia uchodźstwo jest walką o własne prawa do godności i równości, a dla młodych dziewcząt to często przyczyna konfliktów i dylematów tożsamościowych wobec szerokiej gamy możliwości autoidentyfikacji.


Wielopokoleniowa perspektywa pokaże różnorodność kobiecych losów i ich bezbronność wobec wojny i zorganizowanej przemocy ze strony państwa. Przekaz filmowy odwołuje się do wyobraźni i empatii w stosunku do bohaterek i ich losów, jako mechanizmów zmiany społecznej.


Chcemy wzbudzić poczucie solidarności z narodami, które w ciągu kilku ostatnich pokoleń doświadczyły deportacji i przymusowych przesiedleń, podobnie jak naród polski. Liczymy na zrozumienie pozycji wrażliwych i słabych społeczności, wśród których kobiety i dzieci stanowią grupę najbardziej narażoną na dyskryminację i przemoc.


Film jest adresowany zarówno do polskiej publiczności, jak i społeczności kobiet uchodźczyń. Może być dla nich głosem niewypowiedzianych krzywd, niewybaczonych win, syndromu ocalonych i kulturowej żałoby.Realizację filmu powierzymy Wojciechowi Ostrowskiemu, wieloletniemu współpracownikowi fundacji w realizacji działań filmowych, który ma na swoim koncie wiele projektów społecznych, wspierających grupy zagrożone dyskryminacją (np. film "Założę czerwone spodnie" na temat pozycji seniorek w polskim społeczeństwie). 

Jak możesz nas wesprzeć w naszych działaniach?


  1. Poznaj nas. Daj nam szansę i zasubskrybuj nasz newsletter. Raz w miesiącu otrzymasz od nas biuletyn o naszych bieżących działaniach. Od czasu do czasu otrzymasz od nas zaproszenie na wydarzenie lub na pyszne kaukaskie jedzenie do naszej Kuchni Kobiety Wędrowne w Warszawie, ul. Wilcza 60. Ewentualnie, od czasu do czasu, zapoznamy Ciebie z naszym asortymentem w sklepie online. Zostaw maila, a jak stwierdzisz, że nie warto, zawsze możesz zrezygnować. To może punkt 2?

  2. Polub nas. Polub nasz Fanpage na Facebooku lub na Instagramie. Czasami skomentuj, udostępnij lub po prostu zostaw serducho. Jesteśmy wdzięczne za każdy gest. To dla nas bardzo ważne.

  3. Zaufaj nam. Zamów catering lub przyjdź do nas osobiście na ul. Wilczą 60 w Warszawie. Poznajmy się.

  4. Zostań naszym Wolontariuszem.

  5. Zostań naszym Darczyńcą.

 

Comments


bottom of page