top of page

Analiza dotychczasowych działań komunikacyjnych

Każda organizacja non-profit musi dotrzeć do swoich kluczowych odbiorców, aby promować swoją misję, osiągać cele pośrednie oraz dokumentować swoją rolę i wartość swoim zwolennikom i szerszej społeczności, w której działa.Tak jak większość organizacji chciałyśmy poprawić swoją komunikację, ale nie byłyśmy pewne, jak się do tego zabrać, czego potrzebujemy ani od czego zacząć. Dzisiaj już wiemy jak skoncentrować wysiłki i zasoby. Rozpoczęłyśmy od audytu i oceny bieżących celów, metod i wyników.


Przy pomocy firmy zewnętrznej poddałyśmy się kompleksowemu przeglądowi istniejącej komunikacji organizacji, w tym narzędzi i materiałów, procesów wewnętrznych oraz elementów, które stanowią dla nas największe wyzwanie. Analiza objęła:


 1. Branding/Identyfikacja wizualna – Nazwa organizacji, logo, papier firmowy, wizytówka.

 2. Narzędzia cyfrowe – domena, witryna internetowa, listy e-mailowe, biuletyny elektroniczne, media społecznościowe (Twitter, Facebook itp.), blogi, materiały audio i wideo, reklamy, prezentacje, aplikacje i inne „wirtualne” zasoby

 3. Materiały dodatkowe - drukowane i inne zasoby materialne, takie jak broszury, ulotki, biuletyny, raporty i karty portfelowe lub inne „na wynos” / łupy

 4. Koncepcje i procesy - deklaracje misji, cele pośrednie, identyfikacja i targetowanie odbiorców, przesyłanie wiadomości, śledzenie mediów, obowiązki personelu i przepływ pracy

 5. Działania informacyjne - Pomysły i rozwój historii, relacje z mediami, cytaty, komunikaty prasowe i prezentacje historii, grafika i dane, wydarzenia/działania medialne oraz wskaźniki wyników

W marcu 2022 roku powstał obszerny raport na temat naszej dotychczasowej komunikacji. Dzięki niemu opracujemy strategię komunikacji i wdrożymy ją poprzez działania od czerwca do grudnia 2022 r.


Opis działania

Dotychczasowe działania komunikacyjne były prowadzone spontanicznie i intuicyjnie, stosownie do wymogów projektowych. Profesjonalizacja pracy fundacji wymaga opracowania strategii komunikacji. Jest to żmudny proces, wymagający dokładności i umiejętności planowania przekraczających kompetencje zespołu fundacji, dlatego powierzamy to zadanie firmie zewnętrznej, która podejmie się przygotowania strategii oraz procesu jej wdrożenia w toku szerokiej współpracy z koordynatorką strategii i specjalistką ds. komunikacji.


 1. Pierwszym etapem była zewnętrzna analiza dotychczasowych działań komunikacyjnych (strony www, postów na FB, kanału na Youtube, prezentacji multimedialnych, wywiadów, filmów oraz innych materiałów wizualnych). Analiza była prowadzona we współpracy z zespołem fundacji.

 2. Kolejnym etapem po rozpoznaniu sytuacji fundacji i jej najbliższego otoczenie będzie określenie celów komunikacji. Nasze kluczowe założenia co do prowadzonych działań będą stanowiły podstawę ewaluacji – zarówno okresowej, jak również ostatecznej, dokonanej po zrealizowaniu działań ujętych w strategii.

 3. Po określeniu, w jakim miejscu się znajdujemy oraz co chcemy osiągnąć, określimy grupy docelowe, czyli do kogo kierujemy swoje działania, aby przyniosły pożądane efekty. Dokonamy szczegółowego opisu grup docelowych, aby odpowiednio dobrać narzędzia komunikacji.

 4. Kolejnym krokiem będzie dobór i uporządkowanie narzędzi, zależnie od celów i społeczności do których je kierujemy.

 5. W procesie realizacji ciężar przeniesie się na członków i współpracowników fundacji, którzy w osobach koordynatorki komunikacji i specjalistki ds. komunikacji, po przeszkoleniu, będą prowadzić zaplanowane działania według harmonogramu.

 6. Ewaluacja nastąpi po kwartale i po pół roku.

 7. Częścią strategii będzie kosztorys, zawierający podsumowanie finansowe działań jakie zamierzamy podjąć.


AO STRATEGIA KOMUNIKACJI FKW
.pdf
Pobierz PDF • 410KB


 

Jak możesz nas wesprzeć w naszych działaniach?


 1. Poznaj nas. Daj nam szansę i zasubskrybuj nasz newsletter. Raz w miesiącu otrzymasz od nas biuletyn o naszych bieżących działaniach. Od czasu do czasu otrzymasz od nas zaproszenie na wydarzenie lub na pyszne kaukaskie jedzenie do naszej Kuchni Kobiety Wędrowne w Warszawie, ul. Wilcza 60. Ewentualnie, od czasu do czasu, zapoznamy Ciebie z naszym asortymentem w sklepie online. Zostaw maila, a jak stwierdzisz, że nie warto, zawsze możesz zrezygnować. To może punkt 2?

 2. Polub nas. Polub nasz Fanpage na Facebooku lub na Instagramie. Czasami skomentuj, udostępnij lub po prostu zostaw serducho. Jesteśmy wdzięczne za każdy gest. To dla nas bardzo ważne.

 3. Zaufaj nam. Zamów catering lub przyjdź do nas osobiście na ul. Wilczą 60 w Warszawie. Poznajmy się.

 4. Zostań naszym Wolontariuszem.

 5. Zostań naszym Darczyńcą.

 

Comments


bottom of page